ПРОГРАМА ВООЗ «ЗДОРОВ’Я МАТЕРІ ТА ДИТИНИ»

Згідно розробленого плану в жовтні 2004 року вивчений досвід Луцького пологового будинку, який працює по програмі ВООЗ «Здоров’я матері та дитини», розпочаті перші кроки в пологовому відділенні Горішньоплавнівської міської лікарні, по впровадженню нових технологій.
Згідно плану був підготовлений лист за підписом міського голови О.П. Попова на ім’я начальника Управління організації медичної допомоги матерям та дітям МОЗ України (нині Департамент) Моісєєнко Р.О., директору Проекту «Здоров’я матері та дитини» Елен Лефевр-Шоле, з проханням включити пологове відділення міської лікарні в проект. Лист МОЗ України №40-159 від 03.03.2005р. підтвердив включення закладу в перелік лікувально-профілактичних закладів пілотних областей, в яких реалізується Проект «Покращення здоров’я матері та дитини».
По програмі Проекту медичний персонал пологового відділення пройшов тренінги в 2005 році (в січні — 5 чоловік в м.Житомирі, в лютому місяці — 4 чоловіки в м. Луцьку, в квітні місяці — 14 чоловік в м. Донецьку, у вересні закріплюючий практичний тренінг на базі пологового відділення міської лікарні).
В 2006 році в червні 9 медичних працівників пройшли навчання по тренінгу по антенатальній охороні плоду в м. Дніпропетровську. Навчання і витрати по відрядженню проводились за кошти Проекту. Всі медичні працівники після проходження тренінгів одержали сертифікати.
Основна мета Проекту — посилення стратегії охорони репродуктивного здоров’я в Україні шляхом впровадження сучасних низькозатратних перинатальних технологій, що грунтуються на основних принципах ВООЗ та доказової медицини.
В рамках Проекту продовжується на сьогоднішній день реконструкція приміщення пологового відділення. Окрім проведених тренінгів, від Проекту одержана методична література, на основі якої проводиться робота пологового відділення. Силами адміністрації лікарні і працівниками акушерсько — гінекологічної служби обладнано 5 індивідуальних пологових залів.
Рутинні Рахмановські ліжка для пологів замінені на функціональні, інтер’єр наближений до домашнього, з’явились яскраві іграшки, занавіски на вікнах. Звичайне мило і рушники замінені на одноразові і рідке мило з дозаторами, що є основним в профілактиці токсикоз-септичних захворювань, згідно доказової медицини.Пологові зали обладнані масляними електронагрівачами, що забезпечує температуру не нижче 25 градусів і дає можливість додержання теплового ланцюжка.
На пологи запрошуються близькі люди: чоловік, мама, сестра, подруга, що значно скорочує тривалість пологів, зменшує потребу в знеболюванні переймів, зменшує потребу в хірургічних втручаннях, покращує стан плоду в момент народження, значно покращує психологічний та емоційний стан роділлі, сприяє сприйняттю пологів, як очікуваної радості, створює близький фізичний та емоційний контакт між батьком і немовлям.
Жінка вільно поводиться в пологах, їй дозволяється приймати їжу, пити. Роділля вибирає вигідну саме для неї позицію під час пологів, що значно зменшує дискомфорт, кількість патологічних пологів, інфікування та травми родових шляхів.
Індивідуальний пологовий зал передбачає знаходження в ньому лише однієї жінки із близькою їй людиною. Вагітна проводить там час до настання самих пологів, під час пологів, і після народження дитини. В момент народження дитина відразу передається матері, створюється контакт «шкіра до шкіри», батькові дозволяється перерізати пуповину. Після пологів жінка із немовлям на грудях і близькою людиною поруч, під наглядом медичних працівників, знаходиться в індивідуальній пологовій залі іще 2 години. Потім разом з дитиною перевозиться в післяпологову палату, де знаходиться за принципом «одна мати — одна дитина». При нормально протікаючих пологах виписується додому на 3 добу.
За час співробітництва з Проектом одержали в пологове відділення: електронні термометри, кімнатні термометри, дитячі ковдри, ваги для новонароджених, електронагрівачі масляні, відеодвійки, функціональні ліжка для пологів, мішки Амбу (для реанімації новонароджених), транскутанний білірубінометр (для діагностики гемолітичних жовтух), лампу фототерапії (для лікування гемолітичних жовтух ), електровідсмоктувачі, набір хірургічних інструментів для кесарських розтинів.

В рамках Проекту проводиться ознайомлення медичної громадськості і населення міста з принципами надання сучасної якісної допомоги вагітним і новонародженим, шляхом проведення семінарів — тренінгів, доповідей на медичних конференціях, інформації на телебаченні, радіо, пресі, проведення «Школи відповідального батьківства».
Виписка після пологів проводиться на 3 добу, після кесарського розтину — на 5 добу.