2017 рік
Відповіді на запитання кореспондентки Дар’ї Кравчук дає начальник управління охорони здоров’я Юрій Ковпак
Доступні ліки
У Горішніх Плавнях нарешті запрацювала нова програма Міністерства охорони здоров’я України — “Доступні ліки”. Поки що вона діє лише для пацієнтів диспансерного обліку, хворих на цукровий діабет.
Реформа в дії
В рамках реформування охорони здоров’я з 1 січня 2017 року в Україні запрацював механізм реімбурсації, тобто відшкодування повністю чи частково вартості ліків. Така схема успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними препаратами або значною знижкою на них. В Україні відшкодування вартості ліків визначається Національним переліком основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять рекомендовані Всесвітньої організацією охорони здоров’я 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. Пріоритетність надано лікуванню цих захворювань, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або ефективно лікуються на амбулаторному етапі.
Кілька тижнів програма “Доступні ліки” діє вже і в Горішніх Плавнях, та наразі лише для хворих на цукровий діабет, які стоять на обліку у лікаря-ендокринолога. Саме він призначає ліки та виписує на них рецепт. Отримати інсулін за схемою реімбурсації можна тільки в одній аптеці — КП “Полтавафарм” (міжлікарняна аптека по вул. Миру, 10). Перелік аптек затверджено рішенням Полтавської обласної ради. На диспансерному обліку в міській лікарні перебуває (і дорослих, і дітей), на сьогоднішній день — 270.
Як це діє?
Пацієнт іде до лікаря, і той виписує рецепт по МНН, форму та дозу. Виписка рецептів на інсуліни проводиться відповідно до переліку категорій хворих на діабет для відшкодування вартості препаратів інсуліну, затвердженого Постановою КМУ від 23 березня 2016 року за №239 « Деякі питання відшкодування вартості препаратів інсуліну». Зазначений порядок по категоріям хворих і виду препарату інсуліну визначає типи відшкодування ( повне або часткове). Із цим документом людина прямує до аптеки. Хворі на цукровий діабет, що використовують інсулін людини або аналог інсуліну (у флаконі, картриджі, шприц-ручці) вітчизняного виробника забезпечуються безкоштовно – повне відшкодування, пояснює керівник управління охорони здоров’я Горішніх Плавнів Юрій Ковпак. — А от пацієнти, що лікуються імпортними препаратами, повинні будуть доплачувати різницю, яка складає приблизно 10-15% від загальної вартості препарату. Дітей це не стосується, для них передбачено забезпечення інсуліновими препаратами безоплатно, незалежно від виду інсуліну.
Фінансування під питанням
Програма «Доступні ліки» фінансується із державного бюджету. Аби протягом року горішньоплавнівчани, хворі на цукровий діабет, безперебійно отримували інсулін за схемою реімбурсації, необхідно 1,9 млн. грн.
— Наразі від Департаменту охорони здоров’я ПОДА для м.Горішні Плавні надійшла річна квота по фінансуванню, виділено лише 780 тис. грн. Звичайно їх не вистачить, аби повністю забезпечити інсуліном наших хворих, — акцентує увагу Юрій Ковпак. — Минулого року склалася така ж ситуація, тоді нам дуже допомогла наша міська влада, яка виділила необхідні кошти. Також невелику частину фінансування взяв на себе і обласний бюджет. Як буде цього року поки що невідомо. Сподіваємося, що обласна і місцева ради не залишиться осторонь і нададуть фінансову допомогу, велика надія і на депутатів обласної ради від міста.
У Горішніх Плавнях вже найближчим часом, з квітня, має запрацювати схема реімбурсації і для пацієнтів, що стоять на диспансерному обліку із серцево-судинними захворюваннями та бронхіальною астмою.
Дар’я КРАВЧУК
2012 рік
Відповіді на запитання кореспондента газети » Громадська думка » Таїсії ЛИМАНСЬКОЇ надає очільник медичної галузі Комсомольська Юрій Васильович КОВПАК
Ефективність охорони здоров’я залежить не тільки і не стільки від фінансових та матеріальних витрат, скільки від організації лікувального процесу, якості підготовки фахівців, створення умов для здорового способу життя та праці. Нова система охорони здоров’я – єдиний шлях для забезпечення належного рівня медичного обслуговування населення України.Слід зазначити, що галузь охорони здоров’я недостатньо впливає на стан здоров’я населення, зумовлений відсутністю цілісної системи забезпечення наших громадян доступними і якісними послугами на рівні первинної медико-санітарної допомоги. Системне реформування сфери охорони здоров’я Комсомольська розпочалося ще у 1997 році і триває певною мірою донині. У результаті чого у місті з’явилися амбулаторії сімейної медицини, КП «Комсомольська госпрозрахункова поліклініка», поліклініка «Медичний центр ПМСД», запрацювала «Міська лікарняна каса», яка стала інструментом реалізації міських соціальних програм медикаментозного забезпечення непрацюючих пенсіонерів при стаціонарному лікуванні та ведення пологів в міській лікарні. У місті відбулася оптимізація інфраструктури охорони здоров’я. Сьогодні управління охорони здоров’я міськвиконкому докладає чимало зусиль, аби мережа лікувально-профілактичних закладів нашого міста була адаптована до сучасних вимог та суспільних потреб. Як саме?
— Юрію Васильовичу, яке фінансове забезпечення галузі охорони здоров’я нашого міста у 2012 році? Чи є відчутна різниця з попереднім роком?
— Цьогоріч нам передбачено виділення коштів із державного бюджету у сумі 31895900 грн, із міського – 4104100 грн. Фінансування з державного бюджету збільшено, порівняно з попереднім, на 6170100 грн.
— На вирішення яких проблем спрямовуєте більше коштів? Чим керуєтесь при їх розподілі між різними лікувально-профілактичними закладами галузі охорони здоров’я?
— Тільки рішенням сесії Комсомольської міської ради встановлюється рівень фінансового забезпечення того чи іншого закладу. На сьогодні він такий: міська лікарня — 61%, поліклініка «Медичний центр ПМСД» — 21%, стоматологічна поліклініка — 6%, станція швидкої медичної допомоги — 10%, комунальний заклад «Поліклініка Ц ПМСД» Дмитрівки – 2%. У першу чергу фінансуються захищені статті кошторису – заробітна плата та нарахування на неї, комунальні послуги, харчування, медикаменти і таке інше. Протягом року до спеціального фонду кожного лікувально-профілактичного закладу надходять кошти від оренди майна, за надані платні послуги, благодійні внески, завдяки яким є можливість перенаправляти фінансовий ресурс на незахищені статті видатків кошторису. Значну спонсорську допомогу надає Благодійний фонд «Полтавський ГЗК».
— Хто ще надає благодійну фінансову допомогу закладам охорони здоров’я?
— Міський благодійний фонд соціального захисту та розвитку, ТОВ «Ворскла Сталь».
— Чи проводитимуться ремонти та реконструкції відділень міської лікарні нинішнього року?
— Минулоріч розроблено проект реконструкції відділення анестезіології та інтенсивної терапії. Поточного року його буде реалізовано. Для цього з міського бюджету виділено 1 млн 600 тис. грн. Крім того, цьогоріч плануємо завершити реконструкцію палат дитячого соматичного відділення під відділення реабілітації дітей з обмеженими фізичними можливостями. Для завершення ремонту із резервного фонду виділено 197 тис. грн.
— Які програми функціонуватимуть у вашій галузі за рахунок коштів міського бюджету?
— Ті, що і в попередні роки, зокрема, «Запобігання та лікування серцево-судинних та судинно-мозкових захворювань», «Про донорство крові та її компонентів», «Реабілітація дітей-інвалідів м.Комсомольська», «Впровадження замісної підтримуючої терапії у м.Комсомольську», «Забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД», «Імунопрофілактика та захист населення від інфекційних хвороб”, «Боротьба з онкологічними захворюваннями», «Розвиток первинної медико-санітарної допомоги на засадах загальної практики – сімейної медицини», «Цукровий діабет», «Протидія захворюванню на туберкульоз», «Репродуктивне здоров’я». Особливо важливим для нас є функціонування програми «Кад-рове забезпечення галузі охорони здоров’я міста» (це забезпечення житлом 16 лікарів на умовах оренди).
— Чи плануєте придбати нове сучасне обладнання? Якщо так, то що саме і для яких відділень?
— Нинішнього року за рахунок благодійної фінансової допомоги міського благодійного фонду соціального захисту та розвитку, а також Благодійного фонду «Полтавський ГЗК» плануємо придбати для міської лікарні, зокрема, для реанімаційного відділення таке обладнання: дефібрилятор
(1 од.), дозатор шприцевий ОСП (2 од.), підйомник для хворих (1 од.); для акушерсько-гінекологічного відділення – апарат електрохірургічний високочастотний ЕХВЧ-140-03, відеосистему до кольпоскопу МК-300 з програмним забезпеченням.
Для інших структурних під-розділів міської лікарні плануємо придбати автоклав з вакуумпульсуючою установкою видалення повітря ГК-100
(3 од.), ПАН МЕД для зберігання стерильного інструментарію (3 од.), один лапараскопічний комплекс з наборами комплектування.
Для стоматологічної поліклі-ніки запланували придбати автоклав ВК-75; для поліклініки «Медичний центр ПМСД» — електрокардіограф «Нeart Screen 112 Vizit», інкубатор-термостат RTA-19 на 24 пробірки, мікроскоп тринокулярний з відеокамерою для відеореєстрації, міні-ротатор для пробірок Multi Bio RS 824, термопапір для ЕКГ, автоклав ГК-100; для КП «Поліклініка ЦПМСД» с. Дмитрівка – стоматологічну установку Ziger Y200. Крім того, управління охорони здоров’я запланувало розроблення проекту впровадження міського екстреного телемедичного центру. Також ми плануємо придбати для нашої галузі УЗД-апарат, комп’ютерну техніку, аналізатор автоматичний для імуноферментних досліджень, коагулометр чотириканальний RT 2204, центрифугу СМ-6МТ, комплект обладнання для імуноферментного аналізу RT-2100-рідер, RT-3100.
— Яка на сьогодні ситуація в місті зі щепленнями? Чи виконується їх план?
— Основною причиною невиконання плану профілактичних щеплень у 2011 році було недостатнє та нерегулярне забезпечення вакцинами за рахунок коштів державного бюджету. На даний час в кабінеті щеплень поліклініки «Медичний центр ПМСД» відсутні такі вакцини як «Інфанрікс» (проти дифтерії, коклюшу, правцю), «Хіберікс» (проти гемофільної інфекції), «ІПВ» (проти по-ліомієліту, інактивований), «Туберкулін».
При отриманні імунобіологічних препаратів профщеплення проводяться згідно з календарем їх проведення та з урахуванням віку і порушень календаря у період відсутності вакцин. План профщеплень виконується по мірі надходження вакцин. Усі профілактичні щеплення проводяться тільки за письмовою згодою батьків. Якщо батьки бажають щепити дитину вакциною певного виробника, щеплення проводяться за їх власні кошти. Кількість відмовників від щеплень у 2011 році зменшилася, порівняно з 2010 роком, з 94 до 55 осіб.
— Чи забезпечені нині інсуліном хворі на цукровий діабет?
— Хворі з інсулінозалежним цукровим діабетом повністю забезпечені інсуліном по квітень поточного року за рахунок коштів державного бюджету.
— Що робить безпосередньо управління охорони здоров’я, аби побороти епідемію туберкульозу в місті?
— Ми разом з міською СЕС проводимо моніторинг захворюваності туберкульозом. Наше управління розробило програму «Протидія захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках». Зараз готується подібна нова програма, яка буде затверджена найближчим часом. Управління охорони здоров’я бере активну участь у підготовці та проведенні координаційної ради з питань протидії туберкульозу, наркоманії та ВІЛ-інфекції/ СНІДу, яка функціонує при виконавчому комітеті Комсомольської міської ради. До того ж, я є заступником голови ради з питань протидії туберкульозу. У зв’язку з направленням засуджених, хворих на туберкульоз, в колонію-поселення КВЦ-136, управлінням охорони здоров’я готувалися листи на обласний департамент з питань виконання покарань, прокурору Полтавської обласної прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах. Питання профілактики та боротьби з туберкульозом систематично розглядаються на медичних радах управління охорони здоров’я міськвиконкому, лікувально-профілактичних закладів міста.
— Яких спеціалістів конче потребує галузь охорони здоров’я нашого міста?
— На сьогодні у цій галузі працює 143 лікаря, з них 57 лікарів пенсійного віку, з яких більше 5 років після виходу на пенсію працює 23 спеціалісти, більше 10 років – 21 спеціаліст. Лікувально-профілактичні заклади міста потребують лікарів таких спеціальностей: лікар анестезіолог
(2 особи), лікар медицини невідкладних станів (2 особи), лікар загальної практики сімейної медицини (3 особи), хірург дитячий (1 особа), терапевт (2 особи), онколог (1 особа), отоларинголог (1 особа), лікар функціональної діагностики (1 особа), лікар-лаборант (1 особа).
— Чи торкнеться нашого міста реформування галузі охорони здоров’я, яке так невдало розпочалося в регіонах України?
— У нашому місті проведено розподіл на первинний та вторинний рівень надання медичної допомоги ще в 2004 році. Створено юридично самостійний головний заклад первинної медико-санітарної допомоги поліклініка «МЦ ПМСД», до складу якого ввійшло відділення сімейної медицини. Заклад укладає угоди з приватними лікарями загальної практики сімейної медицини, які мають ліцензію МОЗ України для надання первинної медико-санітарної допомоги. Щодо формування госпітальних округів, то наше управління охорони здоров’я надало інформацію з даного питання голові Полтавської ОДА, голові обласної ради та начальнику Головного управління охорони здоров’я. Розраховуємо, що госпітальний округ в Комсомольську повинен бути відкритий на базі існуючої мережі лікувально-профілактичних закладів міста та Дмитрівської сільської ради.