Збудник мононуклеозу – вірус Епштейна – Бара з родини герпесів. Це так званий латентний (прихований) вірус, і більшість із нас – його носії. Але найчастіше хворіють діти дошкільного та шкільного віку.

Зараження відбувається повітряно-крапельним, контактним шляхом. Можна підхопити вірус у транспорті, під час розмови, навіть танців. В одній із шкіл мононуклеозом заразилося багато дітей через телефонний апарат, з якого дзвонив хворий учень, а потім ним користувались інші. Захворювання передається через погано вимитий посуд, ручки дверей, водопровідні крани, за які брався хворий.
Мононуклеоз розвивається частіше у дітей ослаблених, які зазнали стресу, серйозних психічних чи фізичних навантажень.

Хвороба починається високою температурою, яка не збивається звичайними ліками і тримається 2-3 тижні. Збільшуються лімфатичні вузли, найчастіше шийні, розвивається сильна ангіна. Часом горло розпухає так, що дитина змушена спати сидячи, аби не задихнутися. На жаль, лікарі не завжди ставлять правильний діагноз, вважаючи, що це ангіна, а якщо горло не дуже розпухло – то респіраторне захворювання.
Допоможе поставити правильний діагноз аналіз крові за спектром специфічних антитіл. А ще під час цієї хвороби збільшуються печінка і селезінка. Ото ж, якщо в дитини довго не минає ГРЗ, збільшені лімфатичні вузли, треба наполягати на аналізі крові.

Гострий період хвороби триває близько 3 тижнів. Необхідно дотримуватись суворого карантину. Раніше вважалося, що хворого на мононуклеоз треба неодмінно класти до інфекційної лікарні. Тепер, коли батьки можуть забезпечити належний догляд, допустимо лікуватися вдома. Але слід кожні три дні робити аналіз крові.
Вірусні захворювання погано піддаються лікуванню звичайними ліками, мононуклеоз – не виняток. Потрібно мобілізувати внутрішні сили організму. Тому хворому призначають інтерферон, імуностимулятори. Часом лікар може призначити антибіотики, жарознижувальні засоби, але вони діють не стільки на вірус, як проти можливих ускладнень.

Хворому корисні соки без консервантів, чай із лимоном, морси і компоти. Апетит знижений. Зате після хвороби він посилюється, але треба не менше, як півроку дотримуватися дієти, тому що вірус дуже вражає печінку. Не можна їсти жирного, смаженого, солоного, бажано відмовитись від шоколаду, копченостей, гострого сиру, кетчупу, кислих фруктів, різких на смак овочів (редьки), жирних тортів, тістечок, морозива.
Можна їсти молочні продукти, овочеві супи, пюре, нежирну рибу, телятину, капусту, моркву, солодкі фрукти, буряк, гарбуз, кабачки. Яйця – круто зварені і не більше одного на день.

Майже півроку після хвороби дитина може швидко втомлюватися; треба їй відводити більше часу для сну, менше навантажень, добре якийсь час пожити в селі. Потрібен нагляд лікаря, повторні аналізи крові.

Після перенесеного мононуклеозу, на щастя, залишається пожиттєвий імунітет.