Починаючи з другої половини 2005р., в Україні відбулось стрімке зростання захворюваності на кір, яке розцінюється як черговий циклічний епідемічний підйом захворюваності. Всього в 2005р. зареєстровано 2392 випадки кору проти 146 за 2004р.

Епідемічна ситуація в області по захворюваності на кір вкрай напружена. З початку 2006 року зареєстровано більше 1000 випадків. Хворіють в основному підлітки та дорослі до 35 років. В 65% госпіталізованих хворих захворюваність протікає в середній та тяжкій клінічних формах. В нашому місті у 2018 році захворіли на кір майже 50 осіб, в тому числі 3 дітини.

Кір одна із найбільш розповсюджених в світі інфекцій, захворюваність якою в останні десятиріччя в зв’язку з вакцино профілактикою знизилась в сотні разів.
Кір не має строгої сезонності, реєструється круглий рік, переважно в холодний
період року: осінь, зима, весна.

Збудник кору — вірус, нестійкий в навколишньому середовищі, під дією сонячного світла гине протягом декількох хвилин, проте довго зберігається в замороженому стані.

Джерело інфекції – хвора людина за 3-4 дні до початку висипань і на протязі 4 днів після висипань. Вірусоносійство, при кору не спостерігається. Інфекція передається повітряно – крапельним шляхом. Інкубаційний період становить 10-12 днів, інколи 21 день.

Розпочинається захворювання гостро з високого підйому температури (38°-39°С), загальної слабкості, зниження апетиту, розвивається риніт зі слизовими виділеннями, сиплість голосу, грубий, сухий нав’язливий кашель, покрасніння кон’юнктиви, світлобоязнь. Характерний зовнішній вигляд хворого – обличчя одутловате, повіки, ніс, губи пастозні, із очей і носа слизові або слизово-гнійні виділення. На слизовій ротової порожнини з’являються білі крошко подібні висипання, які нагадують манну крупу.

Для кору характерна етапність висипань. На протязі 3-4 днів висипання розповсюджується зверху вниз по всьому тілу, з’явившись вперше за вухами, до кінця першої доби густо вкриває обличчя, шию. На 4-ту добу вкриває всю поверхню тіла, включаючи і ноги. Висипка ярка, крупно’огниста, місцями зливна.

Хворі на кір підлягають госпіталізації в інфекційне відділення по клінічних і епідеміологічних показниках. В приміщенні, де знаходився хворий, проводиться вологе прибирання та провітрювання.

У вогнищах інфекції проводиться профілактика за допомогою вакцини проти кору контактним особам не пізніше 72 годин з моменту контакту з хворим:
— дітям, які не отримали своєчасну вакцинацію або ревакцинацію, або не хворіли на кір, а також не мають документально підтверджених свідоцтв про щеплення за умови відсутності проти показів;
— особам, віком від 15 до 35років, які не щеплені згідно з віком або не мають документально підтверджених свідоцтв про щеплення.
Проводиться також пасивна імунізація проти кору за допомогою нормального людського імуноглобуліну у вогнищах інфекції у перші 6 днів від моменту контакту з хворим на кір:
— дітям від 3 місяців до 1 року, які не хворіли на кір ; дітям , старше 1 року та дорослим до 35 років, які не були щеплені;
— вагітним жінкам , які не хворіли на кір та якщо після останнього щеплення проти кору пройшло понад 8 років.

Шановні жителі міста! При перших ознаках захворювання терміново викликайте лікаря, не займайтесь самолікуванням, не продовжуйте ходити на роботу, відвідувати учбові заклади. Кір може ускладнюватись пневмоніями, отитами, енцефалітами і ін.

Пам’ятайте, що кір – висококонтагіозна хворба, що передається повітряно- крапельним шляхом.