На фоні зниження педикульозу серед дитячого населення в Україні, навпаки, в області відмітився значний ріст і становить 755 уражених (552 в 2006 році) за 9 місяців 2007р. Серед дітей найбільша кількість випадків педикульозу була зареєстрована в учнів загальноосвітніх шкіл (2007р. — 81,4%, 2006р. — 81,8%).
В місті Горішні Плавні за 9 міс. 2007р. зареєстровано 22 випадки головного педикульозу (20 випадків – серед дітей, 2 випадки — у непрацюючого дорослого населення).

Педикульоз чи вошисть – це паразитування вошей на тілі людини. За своє життя (27-30 днів) воша встигає відкласти на волоссі або в одязі людини 120-300 яєць (гнид).
Вони є переносниками висипного тифу, волинської лихоманки. Небезпека виникнення висипного тифу існує і зараз.

Розповсюдження вошей відбувається при безпосередньому контакті людей, особливо при великій їх скупченості: в транспорті, на вокзалах, у басейнах.
Особливо швидко педикульоз розповсюджується в дитячих колективах, а також при спільному користуванні гребінцями, головними уборами, одягом, постіллю, при зберіганні всіх речей разом.

Якщо виявлено випадок педикульозу, необхідно оглянути дитячий колектив та членів сім’ї того, у кого знайдено воші.

Поодинокі воші можна вивести механічним шляхом. Для цього найкраще підстригти волосся та ретельно вичесати комах та гнид частим гребінцем на папір, який потім спалити. Гребінець потрібно змочувати в теплому столовому оцті, щоб розчинити клейку речовину, якою гниди прикріпляються до волосся. Інколи гниди треба вибирати руками.
При значній кількості вошей необхідно вдаватися до обробки хімічними препаратами. Але пам’ятайте, що дітей до 5 років, вагітних жінок, годувальниць, осіб з шкірними захворюваннями, ранами на голові слід обробляти лише механічним шляхом.

В аптеках можна придбати такі хімічні засоби, як: ніттіфор, педілін, педицид, бензилбензоат.
Обробка вважається повною, якщо всі гниди знищено. Якщо вони залишилися, то обов’язково слід вдатися до повторної обробки враженого педикульозом через 7 днів, тому що більшість засобів проти вошивості на гниди не діє.
Білизну завошивленої людини необхідно прокип’ятити у содових розчинах протягом 15 хвилин. Одяг треба вичистити та попрасувати гарячою праскою. Коли не вдається позбутися вошей власними зусиллями, можна звернутися за кваліфікованою консультацією в санепідстанцію.

ЩОБ НЕ ДОПУСТИТИ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ПЕДИКУЛЬОЗУ, НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЯ ТАКИХ ПРАВИЛ:

— регулярно, не рідше одного разу на тиждень мити тіло, одночасно змінюючи натільну і постільну білизну;
— у дітей дошкільного віку потрібно щодня оглядати волосся, та у дітей більш старшого віку це треба робити щодня;
— особливу увагу треба звертати на скроні, тім’я, потилицю;
— кожному користуватися тільки своїм рушником, гребінцем, головним убором, білизною.