Пташиний грип – масове захворювання диких птахів та домашньої птиці, що викликає вірус. Віруси грипу типу А можуть інфікувати не тільки людей, але і деякі види тварин і птахів (індиків, курей, качок, свиней, коней, тхорів, тюленів і китів). Віруси грипу, що інфікують птахів, називають вірусами пташиного (курячого) грипу. Всі види птахів можуть хворіти пташиним грипом, хоча деякі з видів менш чутливі, ніж інші.

Більше всього до зараження схильні люди, які безпосередньо працюють на птахофермах і вимушені контактувати з курячими екскрементами, бо саме вони є джерелом захворювання, також зайняті різноманітною роботою з курячим м’ясом. Зараження відбувається шляхом попадання вірусу на слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, що може виникнути при диханні або через забруднені руки.
В приміщеннях, де мешкають кури, в повітрі знаходиться пил від пташиного посліду, а значить – і велика кількість вірусів. Можливість передачі вірусу від людини до людини малоймовірна, але дана ситуація може змінитися у випадку швидкої мутації даного вірусу. До того ж, якщо пташиний вірус попадає в організм людини, в якому „живе” вірус звичайного людського грипу, то вони можуть об’єднатися і таке поєднання може викликати пандемію грипу.

Симптоми пташиного грипу у людей схожі із проявом любої вірусної інфекції: підвищення температури тіла, біль, ломота в м’язах і суглобах, інтоксикація, різь і запалення очей.

З метою запобігання масового розповсюдження цього захворювання необхідно:

— Усім працюючим провести вакцинацію протигрипозними вакцинами.
— Керівникам птахофабрик, птахогосподарств, птахоферм терміново перевести підприємства на режим закритого типу, ввести функціонування системи санітарних пропускників, дезінфекції робочого одягу, інвентарю, обладнання, зворотної тари тощо.
— Населенню, яке тримає птицю, забезпечити її утримання на територіях власних господарств, утримуючись від виводу водоплавної птиці на водоймища (річки, ставки, озера, болота).
— Продукти утилізації внутрішніх органів та інші відходи від диких птахів і домашньої птиці не застосовувати для згодовування домашнім тваринам та птиці.
— У випадку захворювання птиці в сільськогосподарському підприємстві чи на подвір’ї терміново повідомити службу ветеринарної медицини.