До Полтави прибула делегація литовських фахівців на чолі з радником міністра охорони здоров’я Литви Арвідасом Скорупскасом. Литовці зустрілися з головою Полтавської ОДА Валерієм Головком та директором Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктором Лисаком, для підбиття підсумків роботи.

Проект щодо створення на Полтавщині Центрів кризового втручання працював півтора року та фінансувався Міністерством іноземних справ Литовської Республіки. Представники Литви зазначають, що результати роботи значно перевищили їх очікування.

— Ви маєте пишатися своїми колегами. Я беру на себе відповідальність і можу сказати, що Полтавська область є лідерами в Україні з реформування психологічно здоров’я. Те, що ми побачили за такий короткий термін, що зробили ми разом у Полтаві, результат вражає. У нашій країні психореформування тривало протягом 7–8 років, а ви це зробили за півтора роки, – говорить Арвідас Скорупкас.

Завдяки програмі навчання у литовських фахівців, полтавські лікарі отримали унікальні знання з надання реабілітаційної підтримки та показали їх на практиці.

— Це унікальний проект не лише в Україні, але й за кордоном, яким Полтава може пишатися. Зробили біо–соціальні моделі, які світова практика вважає найкращими. Це дієві команди, які можна застосовувати не лише щодня, але й під час екстремальних ситуацій: вони можуть переходити на мобільний режим і виїжджати в райони і надавати допомогу, – говорить головний радник міністра охорони здоров’я Литви. – Нині суспільство не знає, як боротися з хворобами у сучасних воєнних конфліктах. Сьогодні ви знаєте краще нас, як допомагати людям.

Про важливість цього проекту зазначив і Валерій Головко, адже проект покликаний надавати реабілітаційні послуги як бійцям АТО, так і решті громадян країни:

— Цей проект дає реальну можливість бійцям, які повертаються з зони АТО, отримати необхідну реабілітацію. Ми й надалі хочемо співпрацювати і сподіваємося, що Полтавська область залишиться в пріоритеті у роботі проекту. Програми, які орієнтовані на європейські стандарти дуже важливі. Адже з одного боку ми працюємо з АТОвцями, а з іншого – зі звичайними громадянами, які нічим не відрізняються і мають ті ж психологічні проблеми, хоч і не такі глибокі.

Директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак стверджує, що завдяки проекту організація роботи учасників проекту значно покращилася, що підтверджує гарна результативність:

— Зовсім по іншому почали надавати медичну і психологічну допомогу як учасникам АТО, так і їхнім родинам. Спільно провели підготовку спеціалістів, вони поїхали на робочі місця і побачили як все відбувається. За півтора роки нашої спільної роботи близько 6 000 людей отримали допомогу.

Проект проходив у Полтавській та Дніпропетровських областях, проте результати значно відрізняються.

— Уся робота доходить до реальних пацієнтів і є реальні цифри по результатам роботи. Якщо переглянути цілі проектів, то нинішній показник роботи значно вищий. Те, що зробили – це значно більше, ніж ми очікували, – говорить директор Вільнюського центру психічного здоров’я Литви Мартинас Марцінкевічус. — Ми дали вам знання про психічне здоров’я, а ви їх пристосували конкретно до вашої ситуації в країні. Це досягнення, яким ми також пишаємося. Коли доктори проходили у нас навчання, вони горіли справою, не відпускали нас і говорили, що хочуть дізнатися більше.

Нещодавно литовці підписали угоду про запровадження цього проекту в Луганській та Донецькій області. Полтавці тепер виступлять не у ролі слухачів, а будуть безпосередньо передавати знання та власний досвід.

Джерело: http://www.adm-pl.gov.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *