За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про відкриття збудника туберкульозу. У 1993 році ВООЗ оголосила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня – Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котра передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишківник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Основним джерелом туберкульозної інфекції є людина, хвора на туберкульоз, яка виділяє мікобактерії туберкульозу з мокротинням при кашлі, чханні, розмові. Нерозпізнані вчасно хворі не вважають себе заразними і продовжують вести звичний спосіб життя. Саме вони є особливо небезпечними для оточуючих.

Джерелом інфекції може бути також хвора на туберкульоз велика рогата худоба (зараження відбувається переважно через молоко).

Мікобактерії туберкульозу надзвичайно стійкі до впливу різноманітних природних факторів, особливо висушування. Так, у пилу вони зберігаються близько 2 тижнів. Під час підмітання підлоги, інтенсивного руху людей пилинки, що містять мікобактерії, піднімаються у повітря і, проникаючи в легені, спричиняють зараження туберкульозом. Тому дуже важливо проводити вологі прибирання в помешканнях, службових приміщеннях, громадському транспорті.

Та все ж не кожен з нас, зазнавши контакту з мікобактерією, хворіє на туберкульоз. Факт проникнення мікобактерії в організм, що визначається як інфікування, не означає неминуче захворювання. Під впливом імунної системи людини мікобактерії міняють свої біологічні властивості до неактивних форм і лише за певних умов становлять загрозу розвитку захворювання. Така загроза стає реальною під впливом факторів ризику, які призводять до зниження імунного захисту. Інфікування мікобактеріями туберкульозу серед усього населення у віці 40 років і старше становить 80%.

Це означає, що захворювання можливе не лише при недостатньому харчуванні, поганих житлових умовах, виснажливій праці, але й у будь-якої здорової людини, яка зазнала стресової ситуації, хірургічного втручання, травми, тощо.

Віддавна туберкульоз вважається супутником сирого клімату, поганого харчування та бідності. Тому соціальні фактори, такі як відсутність постійного місця проживання, перебування у місцях позбавлення волі, безробіття, малозабезпеченість дуже важливі. Ускладнюється епідемічна ситуація великою міграцією населення, недостатнім харчуванням, вживанням алкоголю. Все ж основну роль у виникненні туберкульозу грає комбінація вищезазначених факторів.

Виявити початкові туберкульозні зміни в легенях можна лише рентгенологічними методами обстеження.

Флюорографічне обстеження органів грудної клітки вважається найефективнішим методом виявлення туберкульозу. На жаль, дорослі недостатньо усвідомлюють важливість флюорографічного обстеження органів грудної клітини, яке треба проходити не рідше 1 разу на 2 роки, а для декретованих груп, диспансерних хворих, курців – щороку. Це найефективніший метод раннього виявлення хвороби. На ранньому етапі вона повністю піддається лікуванню і не призводить до інвалідизації.

Другим методом профілактики туберкульозу серед дітей і підлітків є своєчасне проведення туберкулінових проб і щеплень БЦЖ.

Основними симптомами захворювання є кашель, що триває більше двох тижнів; підвищена температура тіла більше 7 днів; задишка; біль в області грудної клітини; поганий апетит, постійна слабкість; безпричинна втрата ваги; підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання (наявність крові в мокроті).

Огляд лікаря, дослідження мокротиння під мікроскопом, рентгенівський знімок грудної клітки та інші обстеження, призначені сімейним лікарем, необхідно виконати обов’язково.

Хворому на туберкульоз лікар-фтизіатр призначає комбінацію з кількох лікарських препаратів, що доповнюють один одного. Супровід  із приводу лікування дорослих та дітей, хворих на туберкульоз, здійснюють сімейні лікарі.

Курс лікування туберкульозу має тривати не менше 6–8 місяців. Найголовнішепід час лікування – суворо виконувати всі призначення і рекомендації лікаря і в жодномувипадку не переривати лікування.

З профілактичною метою здоровим людям слід  дотримуватись правил особистої гігієни; збалансованого харчування; відмовитись від шкідливих звичок, особливо паління; вести здоровий спосіб життя; уникати простудних хвороб та своєчасно звертатись до лікарів; регулярно проходити флюорографічне обстеження.

Пам’ятайте:

Туберкульоз не розрізняє соціального статусу і однаково небезпечний для всіх. Лікування туберкульозу необхідно розпочинати якомога раніше, аби швидше і легше досягти результату. В Україні лікування протитуберкульозними препаратами – безкоштовне для пацієнта.

Світлана Безпалько, сімейний лікар Котелевської амбулаторії ЗПСМ № 3.