З квітня посилюється контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках. Для цього відпуск таких ліків почне здійснюватися зокрема і за електронним рецептом.

 • Це вже третій етап у рамках запровадження електронного рецепта на рецептурні лікарські засоби в Україні. Попередньо в серпні 2022 було запущено е-рецепт на антибіотики, а з листопада 2022 електронний рецепт поширився на наркотичні (психотропні) ліки. Це долучення України до світових стандартів охорони здоровʼя.
 • Рішення буде впроваджуватися поступово з можливістю використання лікарями паперових рецептурних бланків. Так, для своєї зручності саме  пацієнт зможе обрати, за яким рецептом він бажає придбати ліки в аптеці – електронним чи паперовим. Так пацієнт зможе отримати рецепт на ліки у будь-якого лікаря та погасити його у будь-якій аптеці у зручний для нього спосіб.
 • Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря.
 • При цьому МОЗ не змінює та не розширює перелік рецептурних ліків. Всі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати зокрема і за електронним рецептом.
 • Відпуск цих ліків завжди мав здійснюватися за призначенням лікаря, ця вимога не є новою, з квітня лише додається зручний цифровий інструмент – електронний рецепт.
 • Вживання таких рецептурних ліків без призначення та нагляду лікаря може мати серйозні наслідки – ускладнити перебіг хвороби та навіть привести до незворотних процесів.
 • Саме тому призначення рецептурних ліків – справа лікаря. Це клінічний процес, який базується на багатьох медичних факторах та потребує професійної оцінки стану здоровʼя.
 • Щоб отримати електронний рецепт необхідно обовʼязково звернутися до лікаря. Виписати е-рецепт зможе лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки або ж лікар-ФОП.
 • Якщо ви через війну тимчасово були вимушені змінити місце свого проживання, отримати рецепт можна у будь-якого лікаря в закладі, який доступний для вас за місцем перебування. Для цього також не потрібно укладати декларацію з сімейним лікарем.
 • У разі тривалого лікування хронічних захворювань, за потреби продовжити лікування чи профілактику, повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до лікаря дистанційно. Для цього в системі має бути зафіксоване перше призначення лікарем.
 • На період дії воєнного стану буде діяти виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря  в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення активних воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). У такому випадку відпуск ліків може здійснюватися без рецепта лікаря (крім наркотичних (психотропних) лікарських засобів та отруйних, сильнодіючих лікарських засобів). При цьому фармацевт має обовʼязково надати роз’яснення щодо застосування ліків згідно з інструкцією.
 • Крім іншого військові адміністрації, підрозділи Збройних сил, а також залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати визначені рецептурні ліки оптово безпосередньо у дистрибʼюторів для потреб воєнного часу без рецепта.

Щодо підготовки медичних закладів та аптек

 • Для того, щоб пацієнт зміг безперешкодно отримати рецепт на ліки у будь-якого лікаря та погасити його у будь-якій аптеці керівники медичних та аптечних закладів мають завчасно до 31.03.2023 подбати про підключення до національної електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ).
 • Ця вимога передбачена ліцензійними умовами, що встановлюються державою, та поширюється на медичні заклади та фізичних осіб-підприємців незалежно від рівня медичної допомоги, яку вони надають, форми власності закладу чи його спеціалізації. Відповідно усі ліцензіати мають своєчасно забезпечити виконання Ліцумов.
 • Для цього передусім необхідно обрати медичну інформаційну систему (МІС) – це спеціальні програмні забезпечення, які розробляються українськими компаніями та забезпечують внесення даних в ЕСОЗ
 • Ознайомитися з переліком таких медичних інформаційних систем та алгоритмом реєстрації закладу можна на сайті національної системи ЕСОЗ.
 • Механізм виписування е-рецептів уже знайомий лікарям та фармацевтам, які працюють із електронними рецептами у рамках програми реімбурсації «Доступні ліки», а також призначають пацієнтам антибіотики чи препарати знеболення.
 • Разом з тим, він також буде простим і зрозумілим для тих, хто тільки починає роботу з електронною системою охорони здоровʼя. Для цього на навчальній платформі “Академії НСЗУ” завжди доступні відповідні матеріали.
 • Цифровізація медичної сфери дозволить сформувати єдиний простір медичних даних, у якому вся інформація про здоровʼя пацієнта, а саме: медичні записи, інформація про імунізації, лабораторні дослідження, госпіталізації тощо, буде зберігатися централізовано та захищено.

Так пацієнт завжди матиме доступ до своєї повноцінної медичної історії, незалежно від того, в якому закладі він отримує меддопомогу. За потреби та, безумовно, згоди пацієнта кожен лікар, до якого звертається пацієнт, зможе мати доступ до цієї інформації.