Літо у самому розпалі. Сонячні промені приносять нам задоволення, а в літній період дарують приємну коричневу засмагу. Проте слід пам’ятати, що сонце, а саме ультрафіолетове випромінювання, несе в собі згубний вплив як на зовнішній вигляд шкіри (пігментні плями, висипання, фотостаріння), так і провокує розвиток злоякісних утворень.

Існують три види випромінювання:

·                 випромінювання типу С (найкоротша довжина) – його промені здійснюють руйнівний вплив на все живе, однак не дістають до нас, адже затримуються озоновим шаром нашої планети.

·                 випромінювання типу А – середні за довжиною промені, що для людини мають найбільшу руйнівну силу. Таке випромінювання ми не відчуваємо на собі фізично, воно не викликає ніяких опіків, нас не захищає від нього одяг. Воно проникає в клітини шкіри і руйнує ДНК, внаслідок чого виникають дефектні клітини, які, в свою чергу, з великою ймовірністю можуть переродитися в злоякісні.

·                 випромінювання типу В – це найдовша довжина і практично не помітна для людського ока. А все тому, що при надмірному впливі випромінювання такого типу ми отримуємо сонячний опік, і частіше за все, починаємо вживати заходів щодо захисту шкіри. Від променів В ми спокійно можемо захиститися одягом.

Позитивні властивості сонячних променів

·                 Сонячні промені сприяють виробленню серотоніну – це гормон радості, який дуже ефективно підвищує настрій. Виробляється він різними способами, в тому числі під впливом сонячних променів.

·                 Вітамін D – ще один плюс попадання сонця на нашу шкіру, він виробляється в організмі тільки під впливом сонячного світла, і при цьому є необхідним елементом для засвоєння кальцію. В той же час, вітамін D можна отримати вживаючи рибу, водорості, риб’ячий жир, сир, вершкове масло.

·                 Ультрафіолетові промені в помірних дозах прискорюють всі реакції нашої шкіри, покращують її зовнішній вигляд, мають антисептичну дію.

Негативні властивості ультрафіолету

·                 При надлишковому впливі сонячних променів в організмі запускаються механізми старіння, в клітинах руйнується колаген, який підтримує пружність шкіри.

·                 Довготривалий вплив сонячних променів призводить до змін у складі клітин, цей процес сприяє утворенню меланом (злоякісна пухлина шкіри, яка розвивається з пігментних клітин шкіри).

·                 Сонячні промені випаровують вологу з клітин шкіри. Зневоднення шкіри допускати не можна, адже вода є основною складовою наших клітин.

·                 Тривале перебування під палючим сонцем призводить до появи сонячних опіків, які є серйозною травмою шкіри, не дивлячись на наше легковажне ставлення до них.

Сонячний опік – це реакція шкіри на надмірну дію УФ-випромінювання. Характеризується почервонінням шкіри, вона стає гарячою і болить; можлива поява набряку й пухирів. Тривалість дії сонця, яка викликає такі реакції індивідуальна. Темний колір шкіри допомагає захистити її від сонячного опіку завдяки більшій кількості меланіну – пігменту, який поглинає ультрафіолет. Світла шкіра містить меншу кількість меланіну і тому більш схильна до сонячного пошкодження. Засмага у світлошкірої людини є ознакою пошкодження шкіри ультрафіолетом. Його біологічний сенс полягає в запобіганні подальшого шкідливого впливу сонця.

Сонячне пошкодження несе «подвійний удар». У більш глибоких шарах шкіри в результаті УФ-випромінювання може бути пошкоджений сам механізм відновлення клітин, що запобігає запрограмованій загибелі клітин в майбутньому. Для такого виду фотопошкодження навіть не обов’язково мати сонячні опіки. Воно може виникнути в результаті тривалого накопичувального сонячного впливу.

Деяким людям засмагати взагалі заборонено. А саме: людям похилого віку, маленьким дітям, гіпертонікам, алергікам, вагітним, тим, хто страждає від новоутворень, меланом, захворювань ендокринної системи. Також у зоні ризику – люди зі світлою шкірою, з великою кількістю родимок на тілі або наявністю чотирьох і більше родимок діаметром від 6 мм; ті, хто в дитинстві кілька разів згорав на сонці, люди, в чиїх сім’ях у одного з прямих родичів була діагностована меланома.

Прості та дієві заходи, якими можна захистити себе від опіків шкіри

•                 Не перебувайте на сонці з 11:00 до 16:00, коли воно світить найсильніше. Шукайте тінь, де це можливо, якщо не маєте змоги бути у прохолодному приміщенні в цей час.

•                 Не користуйтеся соляріями.

•                 Прикривайте відкриті ділянки тіла. Одяг має приховати ноги, руки та інші частини тіла, що можуть обгоріти.

•                 Часто використовуйте сонцезахисний крем із не менш як 30+ SPF. Наносьте його на відкриті ділянки тіла за 15–30 хвилин до виходу на вулицю.

•                 Надівайте сонцезахисні окуляри та капелюх із широкими полями, щоби прикрити обличчя, вуха та шию.

•                 Захищайте дітей від сонця. Якщо ви на вулиці, подбайте аби малюк знаходився у тіні. Не давайте дітям потрапляти під прямі сонячні промені, особливо у спекотні години. До 6 місяців не рекомендується наносити сонцезахисний крем. Для захисту малюка від сонця використовуйте одяг або тінь.

Пам’ятайте! Вплив сонця на шкіру різноманітний, і яким він буде – залежить від вас. Дозвольте собі і вашій шкірі бути здоровими.

Світлана Безпалько, директор КНП « Котелевський центр ПМСД», лікар загальної практики – сімейний лікар

Джерело інформації: Полтавський обласний центр громадського здоров’я