19 квітня відбулося чергове засідання Уряду, на якому були ухвалені два розпорядження КМУ, зокрема, щодо закупівель ліків через міжнародні організації за кошти 2017 р. та змін до наказу МОЗ від 28 вересня 2012 р. № 751, яким затверджені Методика розробки та впровадження медичних стандартів (уніфікованих клінічних протоколів) медичної допомоги на засадах доказової медицини, та Методика розробки системи індикаторів якості медичної допомоги.

Олександр Линчевський, заступник міністра охорони здоров’я, запропонував Уряду підтримати проект розпорядження КМУ «Про закупівлю лікарських засобів, медичних виробів та пов’язаних з цим послуг із залученням спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі». Він заявив, що закуповуючи вакцини за кошти 2016 р. ЮНІСЕФ зекономив 17 млн дол CША.

Зі свого боку зазначимо, що згідно з інформацією, розміщеною на сайті МОЗ України, обсяги фінансування закупівель ліків для імунопрофілактики на 2016 р. складають близько 590,5 млн грн. У перерахунку за курсом НБУ це близько 22 млн дол США. З огляду на це, заява О. Лінчевського щодо економії 17 млн дол США виглядає сумнівною та потребує документального підтвердження, яке не надане ані під час засідання Уряду, ані на сайті МОЗ Україні.

Тим не менш В. Гройсман неодноразово наголосив на суттєвих обсягах економії на закупівлях вакцин за кошти 2016 р. «Ви чули що через механізм міжнародних закупівель ліків ми зекономили тільки на закупівлях вакцин 17 млн дол США. Ніколи і ніхто не зекономив би такі кошти якщо б не система закупівель ліків через міжнародні організації. Ці 17 млн дол США потрапили б у кишені ділків, які навколо цих оборуток десятирічками гріли свої руки. Ці 17 млн дол США зараз підуть на закупівлі інших ліків і це абсолютно чесна позиція. Зараз ми приймаємо рішення щодо закупівель за кошти 2017 р. Я знаю що була спроба дискредитувати закупівлі ліків через міжнародні організації для того щоб далі лишити усі закупівлі в Україні й гріти руки. Але ось вам реальні цифри – за 2016 р. тільки на вакцинах 17 млн дол США зекономили. Ось так ми й будемо діяти. А ті хто намагається збити нас з цього шляху нехай навіть не мріють про це», — наголосив Прем’єр-міністр України.

Продовжуючи виступ О. Лінчевський зазначив, що проект розпорядження КМУ «Про закупівлю лікарських засобів, медичних виробів та пов’язаних з цим послуг із залученням спеціалізованих організацій, які здійснюють закупівлі» схоже з аналогічним за 2016 р. «Ми погодили його в Міністерстві фінансів, Міністерстві юстиції України, врахували зауваження Міністерства економічного розвитку і торгівлі й маємо позитивний висновок Міністерстві юстиції України від 11 квітня», — повідомив заступник міністра.

Заступник міністра також повідомив, що через міжнародні організації закуповуватимуться витратні матеріали для гемодіалізу, стентування, коронарографії.

З цього приводу В. Гройсман зазначив наступне: «Щодо витратних матеріалів для коронарографії та стентування теж колеса крутили. Знаю точно, що закупівлю витратних матеріалів здійснювали набагато дорожче ніж вони коштували. Тому зміна системи закупівель яка буде абсолютно чесною через міжнародні організації дасть можливість більше і якісніше закуповувати. Ось вам і перші результати», — наголосив очільник Уряду.

Продовжуючи виступ О. Лінчевський заявив, що у 2017 р. процес формування номенклатури закупівель став принципово новим. «Завдяки цьому ми змогли виключити застарілі препарати котрі не мають доведеної ефективності та включити нові згідно міжнародних протоколів. Вже затверджено 20 номенклатур, громадське обговорення інших 16 завершується сьогодні. Тобто завтра-післязавтра ми затверджуємо нові номенклатури але там принциповою є якість препаратів», — повідомив він.

В. Гройсман пояснив наступне: «Про що зараз говорить заступник міністра? Донедавна Україна закуповувала ліки, які нікому взагалі непотрібні, якими у світі ніхто не лікується, а ми традиційно їх закуповували. Зараз ми направили пакет законопроектів щодо охорони здоров’я у парламент. Це не тому, що нам немає чого робити – нам необхідно систему охорони здоров’я змінити, у тому числі, й протоколи лікування. І тоді ситуація буде зовсім іншою».

У свою чергу Павло Петренко, міністр юстиції України повідомив, що наразі існує низка революційних рішень. Одне з них передбачає запровадження в Україні європейських протоколів лікування. «Ми маємо з цього приводу спротив певних організацій, які фактично не хотіли б щоб ці протоколи стали реальністю. Сьогодні є можливість запровадити в Україні європейські та американські протоколи лікування. Певні організації не хочуть погоджувати ці стандарти. І ми спільно з МОЗ розробили проект урядового протокольного рішення», — повідомив міністр юстиції.

З приводу цього проекту розпорядження О. Лінчевський повідомив, що воно передбачає надання МОЗ України доручення доопрацювати наказ МОЗ від 29 грудня 2016 р № 1422 «Про внесення змін до наказу від 28 вересня 2012 р. № 751», а Міністерству юстиції – забезпечити здійснення державної реєстрації наказу МОЗ від 29 грудня 2016 р № 1422. Нагадаємо, що наказом МОЗ України від 28 вересня 2012 р. № 751 затверджені Методика розробки та впровадження медичних стандартів (уніфікованих клінічних протоколів) медичної допомоги на засадах доказової медицини, та Методика розробки системи індикаторів якості медичної допомоги. МОЗ України пропонує внести зміни до цих методик.

Джерело: Прес-служба «Щотижневика АПТЕКА»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *