Настає сезон застуд, але хворіти зовсім не хочеться. Відомий лікар Євген Комаровський написав відмінну статтю про те, як уникнути вірусів, і про правила лікування, якщо вже встигли заразитися.

Запам’ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип — неважливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання.

Профілактика
Якщо є можливість зробити щеплення — зробіть, але за умови, що для вакцинації не треба буде сидіти в зашмаркленому натовпі в поліклініці. Наявні вакцини захищають від усіх актуальних в цьому році варіантів вірусу грипу.
Ніяких ліків і народних засобів з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі пігулки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Всі ці «ліки» задовольняють головну ментальну потребу — «треба щось робити». Основна користь всіх цих «ліків» — психотерапія.
Джерело вірусу — людина і лише людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету — мудре рішення!
Маска — корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом. Здоровому вона не потрібна.
Руки хворого — джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою — здрастуй, ГРВІ. Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки частіше, носите з собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки.
Слідкуйте за якістю повітря. Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому, теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Оптимальні параметри повітря в приміщенні: температура — близько 20 ° С, вологість — 50-70%. Обов’язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. А ось гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально.
У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр, і людина захворює з більшою вірогідністю. Зволожуйте слизові оболонки. Можна купити в аптеці готовий сольовий розчин або приготувати його самостійно (1 ч. Л. Звичайної кухонної солі на 1 л кип’яченої води).

Правила лікування
Одягатися тепло, але в кімнаті при цьому має бути прохолодно і волого. Частіше мити підлогу, зволожувати повітря, провітрювати приміщення.
Категорично не примушувати хворого їсти. Якщо просить — дайте щось легке, вуглеводне, рідке.
Пити якомога частіше. Температура рідини дорівнює температурі тіла. Крім води підійдуть компоти, морси, чай, відвари родзинок, кураги. Ідеально для пиття — готові розчини для регідратації (регідрон, Хумана електроліт, гастролі, нормогідрон і т. Д.).
Ніс частіше зрошувати сольовими розчинами.
Для боротьби з високою температурою приймайте тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.
При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні: вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) вже не має ніякого відношення до самолікування.
Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.
Всі противірусні препарати для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю.
Гомеопатія — це безпечно, начебто психотерапії, коли «треба щось робити».

Коли потрібен лікар
Завжди. Але це не реально. Тому назвемо ситуації, коли лікар потрібний обов’язково:

відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;
підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;
погіршення після поліпшення;
виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;
поява ізольовано або в поєднанні блідості шкіри, спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;
посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;
при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

Лікар потрібен обов’язково і терміново, коли:

втрата свідомості;
судоми;
ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття нестачі повітря);
інтенсивний біль де завгодно;
навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль в горлі + сухий ніс — це найчастіше симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);
навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;
набряклість шиї;
сип, яка не зникає при натисканні на неї;
температура тіла вище 39 ° С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів;
будь-яке підвищення температури тіла в поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

Джерело: http://golbis.com

Автор: Євген Комаровський

Переклад: Юрій Ковпак

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *