Щорічно 20 жовтня відзначається Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози. Цей День покликаний привернути увагу громадськості до проблем профілактики, раннього виявлення, діагностики, своєчасного та якісного лікування, а також реабілітації пацієнтів.

Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. У світі це найбільш часта форма раку серед жінок з показниками захворюваності 99,4 на 100 000 жінок у віці від 13 до 90 років. Це також друге за частотою після раку легенів онкологічне захворювання. Рак молочної залози іноді зустрічається і у чоловіків, але випадки цього виду раку у чоловіків становлять менше 1% від загальної кількості хворих даним захворюванням.

У м. Горішні Плавні за даними статистики за 9 місяців 2019 р. вперше виявлено 18 випадків захворювання на рак молочної залози (у 2018 р. – 12 випадків, з яких 1 випадок – в запущеній стадії). Крім того, за вище вказаний період часу зареєстровано 5 випадків смерті внаслідок даного онкологічного захворювання (у 2018 році – 2).

Фактори ризику розвитку раку молочноїзалози: пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або відсутність в анамнезі вагітностей і пологів; раннє менархе (до 12 років); пізня менопауза (після 55 років); штучне переривання вагітності; обтяжений сімейний анамнез (онкозахворювання у кровних родичів); вживання екзогенних гормонів – при безперервному вживанні екзогенних гормонів з метою контрацепції або лікування – понад 10 років; фіброзно-кістозна мастопатія; травми грудей; ожиріння; цукровий діабет; гіпертонічна хвороба; зловживання алкоголем; куріння (особливо, якщо воно розпочато в юному віці);

Виділяють наступні стадії раку молочної залози:

Нульова стадія – неінвазивний рак молочної залози. Це означає, що за межами пухлини ракових клітин немає. Перша стадія – інвазивний рак молочної залози, при якому ракові клітини з’являються в сусідніх з пухлиною тканинах. На цій стадії пухлина може досягати двох сантиметрів в діаметрі, але при пальпації виявити її ще важко. Друга стадія настає, коли пухлина розростається до п’яти сантиметрів в діаметрі, а ракові клітини проникли в лімфатичні вузли, що оточують молочну залозу. Третя стадія раку грудей розділяється на дві підкатегорії: IIIA і IIIB. IIIA-інвазивний рак з пухлиною більше п’яти сантиметрів в діаметрі і значною кількістю паталогічних клітин в лімфатичних вузлах. Стадія IIIB визначається пухлиною в молочній залозі будь-якого розміру, яка розрослася на шкіру грудей, внутрішні лімфатичні вузли і грудну стінку. Четверта стадія – це пухлина, яка розрослася за межі молочної залози, пахвовій западини, а також на лімфатичні вузли, розташовані біля основи шиї, легенів або печінки.

Нульова, перша і друга стадії вважаються ранніми, на цих етапах шанси на успішне лікування досить великі. Якщо ж рак був виявлений на третій або четвертій стадії, відсоток виживання значно падає.

Рак молочноїзалози – це захворювання, яке на ранніх стадіях може себе не проявляти. Але є ознаки, які повинні насторожувати:

— щільне безболісне утворення в молочній залозі;

— зміна форми молочної залози;

-зморщування або втягнення шкіри грудей;

-відчуття дискомфорту або болю в однієї з молочних залоз;

-ущільнення або припухлість на соску, а також його втягнення;

-кров’янисті виділення з сосків;

-збільшення лімфатичних вузлів під пахвою з одного боку.

Хоча б один з цих симптомів – достатній привід для негайного звернення до лікаря!

 

Чим раніше виявлена пухлина, тим успішніше буде лікування! Щоб «зловити» пухлину на ранньому етапі розвитку, необхідно регулярно проходити обстеження і робити мамографію. Всі жінки від 40 до 49 років повинні проходити мамографію раз в 1-2 роки, а жінкам після 50 років настійно рекомендують обстежитися щорічно. Молодим жінкам, які не досягли 40 років, слід раз в 1-2 роки робити УЗД-діагностику і відвідувати мамолога, навіть якщо немає ніяких скарг. Особливо це стосується тих, хто потрапляє до групи ризику.

Всім жінкам рекомендується щомісяця проводити самостійне обстеження молочної залози на 7-14 день менструального циклу, яке проводиться наступним чином: встати перед дзеркалом спочатку з опущеними руками і добре оглянути груди, а далі оглянути груди з закладеними за голову руками. Слід звернути увагу на зміну форми або розміру, на почервоніння і припухлості ділянок шкіри молочноїзалози, втягування або випуклість ділянок шкіри, на втягування сосків і наявність виділень з них. Далі потрібно лежачи промацати груди круговими або вертикальними рухами і звернути увагу на ущільнення в товщі залози, наявність пухлиноподібних утворень і хворобливі відчуття. А також при піднятій і опущеній руці потрібно перевірити пахову область на наявність збільшених і запалених лімфатичних вузлів.

У разі виникнення одного з тривожних симптомів потрібно негайно звернутися до лікаря для професійного обстеження!

Профілактика раку молочної залози полягає в усуненні факторів, що сприяють його розвитку, а також в оптимальній диспансеризації жінок з гіперпластичними процесами і своєчасному адекватному їх лікуванні, включаючи оперативні методи.

Рекомендації, які допоможуть знизити ризик розвитку раку молочної залози:

1.Тримайте свою вагу під контролем. Надмірна вага пов’язана з підвищеною вірогідністю розвитку раку, в тому числі і раку молочної залози, особливо після настання менопаузи.

2.Будьте фізично активними. Приділіть вправам 30 хвилин в день і ризик раку молочної залози знизиться.

3.Дотримуйтесь здорового харчування. Не переїдайте, обмежте вживання висококалорійних продуктів і тваринних жирів. Пріоритет рибних страв перед м’ясними. У добовому раціоні повинно бути не менше 400-500 гр. свіжих овочів, фруктів і зелені.

4.Відмовтеся або обмежте вживання алкоголю.

5.Годуйте дітей грудьми. Грудне вигодовування знижує ризик розвитку раку молочної залози. Не варто забувати, що грудне вигодовування добре позначається на розвитку і здоров’ї дитини.

6.Своєчасне виявлення і лікування доброякісних або передпухлинних захворювань молочних залоз (деякі форми мастопатії, предменструальная мастодинія, виділення із сосків поза годування грудьми).

Своєчасна діагностика раку грудей має першорядне значення і значно підвищує шанси на успішне лікування!

Будьте уважні до себе! Бережіть своє здоров’я! Бережіть життя!